Ćwicz w pracy!

Ćwicz w pracy!

CIOP rusza z kolejna akcją społeczną. Tym razem stawia na aktywny tryb życia.


Najnowsza akcja,  Centralnego Instytutu Ochrony Pracy pt. „Aktywni w pracy” poświęcona jest promowaniu aktywności fizycznej osób pracujących. Kampania potrwa do końca roku.

Z międzynarodowych badań wynika, że osoby aktywne fizycznie żyją znacznie dłużej niż ludzie unikający sportu. Pod pojęciem aktywności fizycznej przyjmuje się wszelkie formy ruchu, które powodują większy wydatek energii niż w czasie „spoczynku”. Liczy się ruch  sam w sobie. Nie jest tak istotne czy będą to rekreacyjne ćwiczenia, spacer czy bieg na 50 km. Według Grupy Roboczej UE „Sport i Zdrowie”: „siedzący tryb życia stanowi czynnik ryzyka dla rozwoju wielu chronicznych schorzeń, w tym chorób sercowo-naczyniowych, stanowiących główną przyczynę zgonów w świecie zachodnim.” Co ważne, uprawnie sportu podnosi także poziom serotoniny i sprzyja redukcji stresu.

W Polsce już ponad polowa pracowników, sektora dużych i średnich przedsiębiorstw ma problem z nadwagą. W konsekwencji prowadzi to znacznego zwiększenia ryzyka zachorowania na choroby przewlekłe, które jak powszechnie wiadomo przekładają się na zmniejszenie efektywności w pracy.  Już teraz 40 % pracowników prace na tzw. zmniejszonych obrotach przez 1 do 2 godzin dziennie.

W ramach akcji, CIOP opublikował serię ćwiczeń fizycznych dla pracowników biurowych, fizycznych, do wykonywania w trakcie przerw w pracy. Osoby które już cierpią na pierwsze dolegliwości bólowe, tez znajdą coś dla siebie.

Wszystkie materiały dostępne są tutaj.

Kampania „Aktywni w pracy” powstała w odpowiedzi na raport „Co firmy powinny wiedzieć, by skutecznie promować zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną pracowników? „ przeprowadzonego przez Instytut Medycyny Pracy.

 

Źródło: CIOP

 

Kalendarz wydarzeń

Listopad 2022

1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Nadchodzące wydarzenia